Panettone czy Pandoro? Które z tych świątecznych, włoskich ciast wybierasz?

22 grudnia 2020
taormina
Desery

Panettone i Pandoro to włoskie tradycyjne ciasta, spożywane głównie w okresie Bożonarodzeniowym ale również Wielkanocnym. Kiedyś kojarzone z Mediolanem i Weroną, dziś te tradycyjne ciasta znane są w całych Włoszech.

panettone i pandoro

Mówi się, że Polacy dzielą się na tych, którzy jedzą sernik z rodzynkami i tych, dla których dodanie rodzynek do sernika to największa zbrodnia. Podobnie jest we Włoszech, tam miłośnicy deserów dzielą się na tych, którzy wybierają Panettone i tych którzy preferują Pandoro - czyli wersje bez dodatków. Niezależnie jednak w której grupie Ty się znajdujesz, oba wybory są trafione, bowiem włoscy piekarze sprzedają rocznie aż do 117 milionów tych ciast.

Panettone

To tradycyjna, włoska babka świąteczna wywodząca się z Mediolanu, która w swoim kształcie przypomina kopułę. Pierwszy odnotowany związek między Panettone a Bożym Narodzeniem można odnaleźć w pismach osiemnastowiecznego iluministy Pietro Verri, który określa przysmak słowami Pan de Ton, co oznacza luksusowy chleb.

Uściślając znaczenie Panettone, słowo to pochodzi od włoskiego panetto - czyli mały bochenek chleba, natomiast dodany na końcu przyrostek one zmienia znaczenie małego, w duży.

Panettone

  • To bardzo popularne ciasto nie tylko we Włoszech, obecnie kraj ten produkuje ponad 7100 ton Panettone rocznie z czego ok. 10% jest sprzedawane na rynku międzynarodowym!
  • Od 2005 roku Panettone znajduje się wśród 100 produktów spożywczych podlegających formalnej weryfikacji zgodnie z włoskim prawem.
  • Oficjalne Panettone jest uważane we Włoszech za rodzimą specjalność od XIX wieku. Ostateczna modyfikacja przepisu miała miejsce w XX wieku, kiedy Angelo Motta za pomocą swojej wysokiej karbowanej formy na stałe nadał kształt babce.

We Włoszech przyrządzanie tego przysmaku jest ścisłe określone. Aby babka mogła być oznakowana musi składać się z co najmniej 20% kandyzowanych owoców oraz 16% masła i jaj (których żółtko stanowi minimum 4%)

Od samego początku powstania, ciasto określano jako świąteczne a wynikało to z faktu, że składniki potrzebne do jego przygotowania były trudno dostępne. Dodatki takie jak kandyzowana skórka z pomarańczy czy cytron musiały być sprowadzane setki mil!

Pandoro

To ciasto wywodzi się z Werony i kształtem przypomina ośmioramienną gwiazdę. Jego początki sięgają XIII wieku gdy na stołach weneckiej szlachty serwowano deser pane de oro. Istnieje również inna popularna wersja historii Pandoro, która głosi że przysmak ten sięga czasów Republiki Weneckiej, w której deser zwany Pan de oro został posypany złotymi liśćmi i podany królowej. Być może dlatego nazwę tłumaczy się jako złoty chleb. 

Pandoro

Pandoro trafi do serca zdecydowanie przeciwnikom rodzynek w serniku, bowiem w przeciwieństwie do Panettone ten deser pozbawiony jest kandyzowanych owoców. Ma jasnożółty kolor ja jego Głównymi składnikami są:

maka

cukier

jaja

masło kakaowe

drożdże

Deser posypuje się cukrem pudrem i można go serwować z kremem z mascarpone, poleca się również lekko go pogrzać przed podaniem.

Panettone i Pandoro to z pewnością jedne z najsmaczniejszych świątecznych przysmaków, jakie można znaleźć we Włoszech! Do kupienia są w kartonowych pudełkach z dołączonym osobno cukrem pudrem, po to aby kupujący sam posypał sobie ciasto oraz żeby zapobiec krystalizowaniu się cukru w kontakcie z ciastem.

Zachęcamy do przeczytania naszego poprzedniego wpisu o historii pewnego okrzyku :) 

4796 Wyświetleń
Tagi: Ciasto, Święta, Desery,

Porcja informacji

Przeczytaj nasze wpisy

9 lutego 2021
Pizza – historia kuchni włoskiej

Nie będzie zaskoczeniem dla wielu, że historia pizzy jest związana z Neapolem, w końcu to miasto słynie z jednej z najlepszej odmiany pizzy Uważa się, że słowo pizza pochodzi od łacińskiego słowa pinsa, oznaczającego podpłomyk, i taką właśnie formę (okrągłych płaskich placków) miała pierwotnie pizza. Wprowadzenie pomidorów do kuchni włoskiej w XVIII i na początku […]

Czytaj więcej
22 grudnia 2020
Panettone czy Pandoro? Które z tych świątecznych, włoskich ciast wybierasz?

Panettone i Pandoro to włoskie tradycyjne ciasta, spożywane głównie w okresie Bożonarodzeniowym ale również Wielkanocnym. Kiedyś kojarzone z Mediolanem i Weroną, dziś te tradycyjne ciasta znane są w całych Włoszech. Mówi się, że Polacy dzielą się na tych, którzy jedzą sernik z rodzynkami i tych, dla których dodanie rodzynek do sernika to największa zbrodnia. Podobnie […]

Czytaj więcej
17 grudnia 2020
Pasta Alla Norma – historia pewnego okrzyku

To Sycylijskie danie z pewnością jest znane każdemu miłośnikowi kuchni włoskiej. Jego oryginalna receptura składająca się z makaronu, pomidorów, smażonego bakłażana, sera ricotta i bazylii, sięga pierwszej połowy XXw. Jak już zostało wspomniane danie to pochodzi z Sycylii a dokładnie z Katanii, miasta leżącego na jej wschodnim wybrzeżu, tuż u podnóża Etny. Wiele źródeł nadanie nazwy […]

Czytaj więcej